Life

Southeastern Community College Fall 2017 and Spring 2018 graduates

The following students have earned a certificate, diploma, and/or associate degree from Southeastern Community College in the Fall of 2017 or Spring 2018:


Autumn Blain of Danville, Nursing AAS (ADN)


Brady Eisenmann of Danville, Associate of Arts


Ariel Hardy of Danville, Nursing Diploma (LPN)


Wesley Heald of Danville, Associate of Arts


Coleton Masterson of Danville, Computer Aided Design Technology AAS


Trent Richards of Danville, Welding AAS


Matthew Waterman of Danville, Associate of Arts


Ashley Witte of Danville, Nursing Diploma (LPN)


Julie Zeller of Danville, Nursing Diploma (LPN)


Emily Carhoff of Mediapolis, Auto Mechanics Diploma


Katelyn Fraise of Mediapolis, Associate of Arts


Vienna Massner of Mediapolis, Emergency Medical Technician Certificate


William Massner of Mediapolis, Emergency Medical Technician Certificate


Tyler Parrott of Mediapolis, Advanced Manufacturing Technology


Sherry Porterfield of Mediapolis, Associate of Arts


Anthony Riherd of Mediapolis, Emergency Medical Technician Certificate


Tyler Saben-Smith of Mediapolis, IT Technician Diploma


Jared Schmidgall of Mediapolis, Emergency Medical Technician Certificate


Sally Schmidgall of Mediapolis, Emergency Medical Technician Certificate


Clay Schwartz of Mediapolis, Associate of Arts


Gregory Shaw of Mediapolis Emergency Medical Technician Certificate


Mahlon Steiner of Mediapolis, Emergency Medical Technician Certificate


Jordan Wagenbach of Mediapolis, Emergency Medical Technician Certificate


Julia Wagenbach of Mediapolis, Emergency Medical Technician Certificate


Tyler Arledge of Mt. Pleasant, Welding Diploma


Haylee Boecker of Mt. Pleasant, Associate of Arts


Derek Braun of Mt. Pleasant, Construction Technology AAS


Carrie Church of Mt. Pleasant, Nursing AAS (ADN)


Jasmine Craff of Mt. Pleasant, Nursing AAS (ADN)


Raul Espinoza of Mt. Pleasant, Welding Diploma


Emma Garmoe of Mt. Pleasant, Emergency Medical Technician Certificate


Alexandria Gerleman of Mt. Pleasant, Welding Diploma


Beth Hockenberry of Mt. Pleasant, Nursing Diploma (LPN)


Quintin Lee of Mt. Pleasant, Emergency Medical Technician Certificate


Noah Quade of Mt. Pleasant, Welding Diploma


Lane Ridenour of Mt. Pleasant, Emergency Medical Technician Certificate


Alyssa Smith of Mt. Pleasant, Associate of Arts


Jacob Swailes of Mt. Pleasant, Welding AAS


Robert Tomow of Mt. Pleasant, Associate of Art


Arthur Tousignant of Mt. Pleasant, Welding Diploma


John Wagler of Mt. Pleasant, Computer Aided Design Techology AAS


Courtney West of Mt. Pleasant, Nursing Diploma (LPN)


Katelyn White of Mt. Pleasant, Nursing Diploma (LPN)


Kaelen Wiegand of Mt. Pleasant, Associate of Arts


Jessica Wood of Mt. Pleasant, Criminal Justice AAS


Tylar Hinkle of Mt. Union, Welding Diploma


Warren Krieger-Coble of Mt. Union, Welding AAS


Brook Cooley of Morning Sun, Nursing AAS (ADN)


Abigail French of Morning Sun, Respiratory Care AAS


Kane Harris of Morning Sun, Welding Diploma


Brandi Hartlieb of Morning Sun, Associate of Arts


Michelle Madden of Morning Sun, Nursing AAS (ADN)


Taylor Ramer of Morning Sun, Nursing AAS (ADN)


Michaella Beckman of New London, Agriculture Management Diploma


Michaella Beckman of New London, Agriculture Management AAS


Jonah Diaz of New London, Auto Mechanics Diploma


Shelby Hoschek of New London, Nursing AAS (ADN)


Emily Jacobs of New London, Auto Body Diploma


Tierany Jewett of New London, Associate of Arts


Tyler Mettler of New London, Associate of Arts


Brielle Netherton of New London, Nursing Diploma (LPN)


Michael O?Connor of New London, Emergency Medical Technician Certificate


Emma Pry of New London, Nursing Diploma (LPN)


Kenadi Schulte of New London, Associate of Arts and Associate of Science


Mikayela Thompson of New London, Biomedical Electronics Technician AAS


Tyler Blind of Salem, Auto Mechanics Diploma


Mikayla Brown of Salem, Nursing AAS (ADN)


Andrew Henriksen of Salem, Associate of Science


Kaitlyn Ireland of Salem, Nursing Diploma (LPN)


Jamie Howard of Wayland, Industrial Maintenance Technology Diploma and Mechanical Maintenance Technician Certificate


Nancy Stauffer of Wayland, Associate of Arts


Kerry Davis of Winfield, Agriculture Management AAS


Zach Davis of Winfield, Modern Food Production AAS


Austin Leibli of Winfield, Building Construction Diploma and Construction Technology AAS


Robert Snodgrass of Winfield, Nursing AAS (ADN)